Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Kłaninie

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

Aktualności
 
 

*********************
Rajd rowerowy do Wrzosowca (projekt Postaw na Rodzinę)
W czwartek 28 maja odbył się rajd rowerowy do Wrzosowca. W rajdzie udział wzięli uczniowie klas starszych oraz rodzice.

**************************
Dzień matki klasa I i II


Zagłosuj na szkołę w Kłaninie!
Walczymy o plac zabaw dla dzieci w konkursie AVIVA
Wejdź na  www.todlamnieważne.pl  wpisz -Klawa enklawa- i KLIKNIJ!!!
Poproś o pomoc znajomych
Dziękujemy!

Ludmiła Posełkiewicz-dyrektor szkoły


**********************************
Uczniowie klasy trzeciej zaprosili swoje mamy, na wspólne świętowanie wyjątkowego w roku dnia. Przygotowali samodzielnie zrobione niespodzianki i wesołe konkursy. Mamusie przybyły do szkoły na godzinę 17. Dzieci powitały je uroczystym śpiewem i życzeniami w formie wierszy. Mamy otrzymały też ordery uśmiechu, piękne laurki i truskawkowy tort. Nie zabrakło też tradycyjnego "sto lat". Popołudnie było wypełnione wspólną zabaw, konkursami, lawiną uśmiechów i miłością. To było bardzo wyjątkowe spotkanie.
Mariola Derda

###########################
Dzień Patrona
Choć to bajka nieprawdziwa, sens ukryty w bajce bywa
- to hasło tegorocznych obchodów Dnia Patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłaninie.  W tym roku gościliśmy z wizytą w Akademii pana Kleksa na ulicy Czekoladowej, gdzie, jak przystało na taką szkołę, na początku wszyscy uczniowie „otrzymali” drugie imię, oczywiście rozpoczynające się na literę „ A”. Zajęcia też były inne: odbyliśmy lekcję kleksografii, balonografii, rozwiązywaliśmy krzyżówki z hasłami dotyczącymi utworów Jana Brzechwy. Najmłodsi układali puzzle przedstawiające bohaterów wierszy, a starsi porównywali naszą szkołę z warunkami panującymi w akademii, w której „ wszystko jest możliwe…”. Swoje opracowane propozycje dotyczące funkcjonowania naszej placówki przedstawiliśmy szanownemu jury w osobach: Pana Krzysztofa Dziadula – Sekretarza Gminy, Pani Dyrektor – Ludmiły Posełkiewicz, Radnego – Pana Ireneusza Bednarczyka, Pani Sołtys – Barbary Paczkowskiej, Przedstawicieli Rady Sołeckiej – Pani Joanny Bil i  Pana Kazimierza Mikołajczaka, Pana Piotra Pietrzykowskiego – Prezesa OSP oraz rodziców uczniów. W programie  był  konkurs na najładniejszy i najbardziej oryginalny strój do utworów Patrona. Pod koniec uroczystości rozstrzygnięto konkursy: plastyczny  - zaplanowany dla uczniów kl. O – III na pracę tematycznie związaną z twórczością poety i literacki -  z myślą o uczniach starszych – kl. IV – VI – List do Jana Brzechwy. Oba  cieszyły się dużym zainteresowaniem  i zaangażowaniem uczniów. Dla najlepszych były nagrody rzeczowe i „słodkie”, a za listy również „piątki” z języka polskiego. W przerwach przeprowadzone były krótkie zabawy i konkurencje polegające, m. in. na zjedzeniu „ptysia” na czas bez oblizywania się,  rozwiązaniu zagadek dot. wierszy Brzechwy, czy wymienieniu jak największej ilości wyrobów z czekolady. Tu nagrodami były  oczywiście czekoladki i czekolady. W „takiej” szkole i na „takich lekcjach” czas płynie bardzo miło i szybko. Za rok Dzień Patrona już po raz 10!
                                Osoby odpowiedzialne za uroczystość: Małgorzata Bielecka i Anna Szyntar


@@@@@@@@@@@@@@@@@
Konkurs znajomości lektur
13 maja 2015r. dwie uczennice: Nikola Kaszubowska i Martyna Ogrodniczak z kl. VI reprezentowały naszą szkołę w kolejnej edycji Gminnego Turnieju Lektur. Dziewczęta wykazały się świetną znajomością ponad 20 lektur z wykazu. Nie miały problemu z dopasowaniem tytułu, autora i bohaterów poszczególnych książek. Prawidłowo ułożyły puzzle i rozpoznały tytuł lektury. Najlepiej też poradziły sobie z odgadnięciem autorów i tytułami lektur w formie kalamburów. Do szkoły wróciły zadowolone z nagrodami za II miejsce. Gratulujemy!
                                                                                                                           Małgorzata BieleckaKonkurs przyrodniczy w Darginii

*********************
Konstytucja 3 Maja

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
22 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłaninie odbyły się uroczyste obchody Dnia Ziemi, które przebiegały w dwóch etapach. Już tydzień wcześniej ogłoszone zostały konkursy plastyczne :
1.      Klasy I-III kolorowe akwarium
2.      Klasy IV-VI projekt ekologicznej torby.
   Uroczysty dzień rozpoczął się powitaniem zbłąkanego króla , który poszukiwał królestwa kwiatów. Zanim dotarł na miejsce odwiedził jeszcze króla rocka i uczestniczył w balu na jego zamku .Przygody dworzan opowiedzieli aktorzy szkolnego koła teatralnego prowadzonego przez Mariolę Derda , którzy zaprezentowali sztukę „Kopciuszek” w nowoczesnej wersji. Po przedstawieniu odbyły się zawody dwóch królestw : kwiatów i zwierząt. Pytania nie były łatwe, ale rywalizacja zakończyła się sprawiedliwym remisem. Ponadto każde królestwo pokazało swoje bogactwo w pięknych obrazach namalowanych przez dzieci. Lekcja przyrody zakończyła się wspólną nauką ekologicznej piosenki , którą słychać było w całej szkole. Rozstrzygnięto też wcześniej organizowane konkursy plastyczne. Wyróżniono 7 najciekawszych prac, a pozostałym przyznano drobne upominki i kolorowe dyplomy za udział. Za ufundowane nagrody dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Bobolicach. Dzięki pięknym nagrodom kolejne prace będą jeszcze bardziej kolorowe i pomysłowe. Tegoroczna lekcja dla i o Ziemi była bardzo ciekawa.
 Mariola Derda

 
 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Pierwsza pomoc-
spotkanie ze strażakami

20 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów ze strażakami, podczas którego uczniowie uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z uczestników miał okazję pod okiem bryg. Zygmunta Adamczyka i strażaka Tomasza Molesztaka zapoznać się ze sprzętem służącym do ratowania życia, praktycznie przećwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo oddechową oraz ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej. Szkolenie bardzo podobało się zarówno uczniom jak i nauczycielom. Uczniowie nauczyli się, kiedy i jak wezwać pomoc, uświadomili sobie konieczności udzielania pierwszej pomocy i mamy nadzieję, że kiedy sytuacja będzie tego wymagała będą potrafili zastosować się do wskazówek strażaków.

Beata Adamczyk

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Wizyta biskupa Krzysztofa Zadarko w naszej szkole - 13.04.2015
13 kwietnia 2015r. zawitał do naszej szkoły wyjątkowy gość, którym był Ks. Biskup Krzysztof Zadarko. Cała społeczność szkolna powitała dostojnego gościa pięknym śpiewem ,a przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego bukietem róż. Biskup poświęcił czas na wspólną katechezę dla całej szkoły oraz odpowiadał na pytania uczniów. Atmosfera była bardzo serdeczna i wesoła. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem , a po nim Biskup rozmawiał z nauczycielami.
         Mariola Derda

#########################
Szkoły podstawowe z terenu nadleśnictwa Bobolice wzięły udział w pierwszym konkursie wiedzy przyrodniczej "Formy ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa Bobolice". Nasza szkoła również zgłosiła chęć udziału w tym konkursie. Pięcioosobowe grupy uczniów klas szóstych wraz z opiekunami przygotowywały się do konkursu już od listopada 2014r. Składał się on z trzech etapów. Pierwszy z nich to zajęcia teoretyczne w izbie edukacyjnej na terenie nadleśnictwa , drugi to wycieczka terenowa podczas , której przystankami były ciekawe pod względem przyrodniczym i krajobrazowym miejsca objęte ochroną na terenie nadleśnictwa , zakończona wspólnym ogniskiem we Wrzosowcu, a ostatni to już finał konkursu. Naszą szkołę reprezentowały Nikola Kaszubowska i Martyna Ogrodniczak , które dzielnie zmagały się ze swoimi rówieśnikami z innych szkół. Dziewczyny świetnie sobie radziły od samego początku do końca konkursu. W konsekwencji wywalczyły III miejsce. Cała grupa wraz z opiekunem p. Mariolą Derda otrzymała wspaniałe nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Nadleśnictwo w Bobolicach, za które serdecznie dziękujemy. To były bardzo ciekawe lekcje przyrody.
                                                                                                                                                                                                                            Mariola Derda


Sprawdzian klasy VI

Wielkanoc tuż tuż... zajęcia otwarte
zdjęcia: kliknij tutaj
W tygodniu przedświątecznym uczniowie klasy III wraz z rodzicami przygotowywali ozdoby na wielkanocny stół. Tym razem były to stroiki z naturalnymi motywami. Wykorzystano gałązki, kwiaty, bukszpan, wydmuszki jaj ,piórka i mech. Każdy stroik był inny i bardzo pomysłowy .Na koniec wszyscy razem napisali życzenia dla całej społeczności szkolnej. To były bardzo twórcze zajęcia.
                      Mariola Derda  
klasa III i wyniki konkursu "Niesamowity zając" : kliknj tutaj
Tuż przed świętami w szkole ogłoszono konkurs na "Niesamowitego świątecznego zająca". Największym zainteresowaniem cieszył się on wśród uczniów klas młodszych.I to oni wykonali najciekawsze prace. Nagrodzeni uczniowie to : Dawid Domagała, Julka Łukawska, Martyna Kuzara , a wyróżnieni : Kasia Bunga i Sandra Domagała. Gratulujemy.

   Mariola Derda

######################
Pierwszy Dzień Wiosny

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Dzień kobiet  - wybory Miss Szkoły
10 marca odbyły się w naszej szkole wybory miss – najpiękniejszej dziewczyny w SP Kłanino. Tego dnia dziewczyny założyły kolorowe sukienki, zrobiły wyjątkowe fryzury i pomysłowe makijaże. W takich strojach prezentowały się na szkolnym wybiegu. Pozostałe osoby miały głosować na wybraną przez siebie kandydatkę. Nagrodą był słodki upominek od sponsorów, którymi byli chłopcy oraz pani dyrektor, która ufundowała farby plakatowe. Wszystkie dziewczyny bardzo pięknie wyglądały, wybór był trudny. Miss szkoły została Maja Tybulewicz, pierwszą wice miss Martyna Ogrodniczak, a drugą Nikola Kaszubowska. Serdecznie gratulujemy.
                       Opiekun SU
                         Mariola Derda

************************************
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,
JAK CO ROKU W KARNAWALE
            Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.
           Bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas.
           W dniu 13.02.2015r. w naszej szkole odbył się  karnawałowo- walentynkowy bal przebierańców.
           Tego dnia na balu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, spotkać można było w naszej szkole wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, Spider-Mana, Spongeboba, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
           Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu Pana Roberta Pietruszkę, tatę jednej z dziewczynek z zerówki. Pan Robert  zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc  w zabawach prowadzonych przez prowadzącą bal Panią Ewelinę. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku wszyscy udawali się na słodki poczęstunek przygotowany przez naszych niezawodnych rodziców.          Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch oraz znanych wszystkim przebojów Disco Polo.
         Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
                      Kolejny bal karnawałowy już za rok
Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla dzieci, pomoc w opiece nad dziećmi podczas zabawy oraz wspólną zabawę.
Dziękuję Panu Robertowi Pietruszka za przygotowanie oprawy muzycznej balu, poprowadzenie go i umożliwienie dzieciom wspaniałej zabawy przy świetnej muzyce.

                 Ewelina Łukawska

zdjęcia: klasy 0-3
zdjęcia: klasy 4-6

Nowy sprzęt w naszej szkole!
zdjęcia: kliknij tutaj


Ferie w Kłaninie

W trakcie ferii zimowych został zorganizowany wyjazd dla uczniów klas młodszych Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłaninie do kina oraz na salę zabaw Smokuś w Koszalinie. Dzieci obejrzały w kinie film animowany pt. Pan Peabody i Sherman, a następnie udaliśmy się do sali zabaw, gdzie dzieci miały okazję do wspólnej bardzo aktywnej zabawy.

Ewelina Łukawska
zdjęcia: kliknij tutaj

 

*********************************
Finał WOŚP

Podczas tegorocznego 23 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kłaninie zebrano kwotę 1172,70 zł; w tym do puszki zebraliśmy 503,20 zł, ze sprzedaży ciast i napojów wpłynęło 304 zł, a 365,50 zarobiliśmy na loterii fantowej „Razem możemy więcej”.

Ogromne podziękowania należą się nauczycielom oraz księdzu proboszczowi za przygotowanie dzieci do wspaniałych występów; Ochotniczej Straży Pożarnej za przygotowanie zastępczego źródła prądu na wypadek awarii zasilania; rodzicom za upieczenie i sprzedaż ciast, z których dochód w całości przeznaczony został na konto WOŚP; paniom z lokalnego zespołu ludowego „Florianki” za uświetnienie naszej akcji charytatywnym koncertem; wolontariuszkom: Gabrysi Woźnickiej i Asi Bunga za  zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy; paniom: Joannie Goleckiej, Ewelinie Łukawskiej, Kamili Posełkiewicz i Beacie Adamczyk za przygotowanie i przeprowadzenie loterii fantowej „Razem możemy więcej”, pracownikom szkoły: Wiolecie Gasztych, Elżbiecie Czernek i Markowi Pietrzykowskiemu za pomoc w zorganizowaniu uroczystości i zbiórkę fantów na loterię.

Wszystkim, którzy nas wsparli i przyczynili się do naszego sukcesu przypominamy, że w tym roku zbieraliśmy pieniądze dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.  

Beata Adamczyk


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^6
Mikołajki w kinie i na lodowisku!

#########################
Mikołajki Wspólne z rodzicami robienie ozdób na choinkę

**********************
Dzień Pluszowego Misia

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
„Wieczór wróżb i czarów oraz tajemniczych zaklęć”

Pod takim właśnie hasłem klasy 0-3 spędziły tegoroczne andrzejki. Kartą wstępu na zabawę była oznaczona imieniem i nazwiskiem gałązka czereśni lub wiśni, która jeśli zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia spełni życzenie właściciela.

Spotkanie rozpoczęło się jak zawsze od krótkiego przypomnienia historii obchodów katarzynek i andrzejek. Po nim nastąpiła właściwa część imprezy, czyli zabawa taneczna przeplatana różnorodnymi wróżbami.
Zgodnie z tradycją i obyczajem dziewczynki i chłopcy wróżyli sobie, które z dzieci pierwsze wyjdzie za mąż lub ożeni się oraz jak będzie wyglądał przyszły małżonek lub małżonka. Ponadto uczniowie mieli okazję „poznać” swoją przyszłość zawodową i tak okazało się, że znajdują się wśród nas przyszli: zegarmistrzowie, pielęgniarki, lekarze, kwiaciarki, podróżnicy, archeolodzy, fryzjerzy, opiekunki dziecięce, cukiernicy, piłkarze, strażacy, a nawet nauczyciele!  Nie zabrakło także przepowiedni na bliższą i dalszą przyszłość. Z magicznych kolorów uczniowie i rodzice, (bo i oni chętnie sobie wróżyli) dowiedzieli się np. o czekającej ich niespodziance, spełniających się marzeniach lub czającej się w powietrzu zgubie.
Wszystkim towarzyszył radosny i wesoły nastrój, potęgowany jeszcze poprzez dobór muzyki do tańca, która w większości stanowiła repertuar „zamówiony” przez uczniów. Nikt z obecnych nie miał ochoty się żegnać i kończyć zabawy, dlatego jestem pewna, że tego wieczoru w niejednym domu andrzejki trwały do samego rana.

Beata Adamczyk

************************************
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
”Kiedy  śmieje się dziecko, śmieje się cały świat (…)”
Z okazji przypadającej 20 listopada - 53. rocznicy uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Deklaracji Praw Dziecka oraz 23. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się z listem okolicznościowym do pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. I właśnie tym listem rozpoczął się w naszej szkole apel dotyczący obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przygotowała nauczycielka Beata Adamczyk oraz uczennice z klas 5 i 6. Celem apelu było przekazanie uczniom wiedzy o tym, czym są prawa dziecka, jak należy rozumieć artykuły Konwencji o Prawach Dziecka oraz co zrobić w sytuacji, kiedy prawa dziecka są łamane.
Po obejrzeniu krótkiej prezentacji multimedialnej, wiedza uczniów z klas 4-6 została poddana próbie w postaci konkursu wiedzy, który udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że uczniowie naszej szkoły znają swoje prawa i wiedzą, do kogo należy zwrócić się o pomoc, w przypadku, gdyby prawa te były łamane.
Równolegle z konkursem wiedzy starszych uczniów, dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w konkursie plastycznym. Ich zadaniem było, w zależności od wieku, przedstawienie w formie plastycznej wybranego przez siebie prawa z Konwencji o Prawach Dziecka lub pokolorowanie wybranego obrazka ilustrującego dane prawo. I także w tym konkursie udowodniona została wiedza i umiejętności dzieci a wszystkie prace uczniów zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym naprzeciwko gazetki ściennej poświęconej tej samej tematyce.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali specjalne nagrody, które wywołały uśmiech na ich twarzach, bo jak mówił wielki obrońca praw dzieci Janusz Korczak: ”Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat (…)”.

 Beata Adamczyk#########################
Wyjazd uczniów klas IV-VI do multikina w Koszalinie oraz do fabryki bombek w Nacławiu

Zajęcia koła języka angielskiego


Lekcja informatyki w klasie I

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Śniadanie daje moc!
zdjęcia: kliknij tutaj

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Dzień Niepodległości
7 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłaninie  odbyła się uroczystość z okazji 96. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości wzięli udział uczniowie, Dyrektor szkoły,  nauczyciele oraz pracownicy obsługi.
Apel był krótką inscenizacją połączoną z historią Święta i patriotycznymi pieśniami. Uroczystości towarzyszyła  odświętna atmosfera, którą tworzył wystrój sali, galowy strój uczniów i okolicznościowe kotyliony dla wszystkich, a także  wyjątkowy nastrój.
  Anna Szyntar

#######################
Ślubowanie klasy I
zdjęcia: kliknij tutaj

Wolontariat w naszej szkole
sprzątanie zapomnianych grobów na cmentarzu
zdjęcia: kliknij tutaj

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Wizyta na Olimpie
zakończyła cykl lekcji w klasie piątej poświęconych mitologii. Była to inna, niezwykła lekcja w towarzystwie samego Zeusa (Bartek Wróbel), Demeter (Aurelka Gierszewska), Ateny (Gabrysia Woźnicka), Artemidy (Asia Bunga), Dedala (Jaś Zadrożny) i Ikara (Mateusz Gliński), Aresa (Mateusz Pańpuch), Syzyfa (Grześ Nierobisz) oraz Temidy (p. Małgosia Bielecka). Prezentacji postaci mitologicznych towarzyszył szum palm, słodycz nektaru i ambrozji (sok ananasowy i pomarańczowy oraz winogrono).  Każda postać zadbała, jak przystało na wizytę, o piękny strój, odświętną fryzurę i odpowiednie atrybuty, słowem – pełna gala. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, a zakończyło wspólnym zdjęciem.
    

     Małgorzata Bielecka

 

*****************************************
Dzień Edukacji Narodowej
"Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie." Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w naszej szkole 13 października 2014 roku. Uroczysty apel przygotowali uczniowie klasy trzeciej z wychowawcą i rodzicami, a oprawę muzyczną uczniowie klas starszych. Montaż słowno - muzyczny uświetniła inscenizacja wiersza Juliana Tuwima "Rzepka". Uczniowie i rodzice jak prawdziwi aktorzy odgrywali kolejne sceny z wiersza. Nie brakowało w nich humoru, tańca i dobrej zabawy. Na koniec wszyscy pracownicy szkoły i zaproszeni goście otrzymali kolorowe laurki z życzeniami. Rada Rodziców swoje podziękowania wyraziła wręczając piękne czerwone róże. Oficjalny apel zakończył się wspólnym spotkaniem ze słodkim poczęstunkiem.

Mariola Derda 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Dzień Drzewa
           
Niezwykły list!
W tym roku obchody "Święta drzewa" w naszej szkole poprzedził konkurs na najpiękniejsze drzewo na świecie. Wszyscy uczniowie wraz z rodzicami wykonali bardzo pomysłowe i piękne drzewa. Wykorzystali do tego bardzo różnorodne materiały: papier, tekturę, kolorowe wycinanki i bibułę, plastik oraz gałązki i liście zebrane w lesie lub ogrodzie. Na dzień przed obchodami święta na korytarzu szkolnym powstała "Aleja najpiękniejszych drzew" . Ponad to każda klasa z wychowawcą wykonała drzewko szczęścia, które powiesiła na drzwiach swojej sali. Projekty były pomysłowe i bardzo kolorowe. Oficjale obchody "Święta drzewa" odbyły się 10 października. Tego dnia pani Mariola Derda zaprosiła całą szkołę na wspólną lekcję przyrody, której tematem były drzewa. Podczas zajęć przypomnieliśmy najważniejsze informacje związane z budową drzew i ich występowaniem oraz znaczeniem w przyrodzie i gospodarce człowieka. Podsumowaniem obchodów było wspólne posadzenie dwóch świerków przed budynkiem szkoły. Uczniowie z klasy piątej przygotowali odpowiednie miejsca. Podczas przekopywania ziemi znaleźli plastikową butelkę, w której znajdował się list. Okazało się, że napisali go uczniowie klasy szóstej w 2007 roku, którzy w czerwcu wraz z wychowawcą na pożegnanie ze szkołą zakopali go właśnie w tym miejscu. List przetrwał w ziemi siedem lat. Dla całej społeczności szkolnej było to niezwykłe wydarzenie.

Mariola Derd
a

%%%%%%%%%%%%%%%%
Rajd do Wrzosowca
Prawdziwie jesienna pogoda zachęciła grupę uczniów (i mam) z naszej szkoły na wycieczkę rowerową. Trasa biegła przez przecudnej urody las, w którym nie zabrakło podgrzybków, kani i prawdziwków. W programie wycieczki było też zwiedzanie Szkółki leśnej „Wrzosowiec”, gdzie przywitał nas leśniczy - pan Krzysztof Dyk. Po krótkim spacerze wśród przeróżnych sadzonek drzew, po zabawie na terenie szkółki, czekało nas przygotowane ognisko i pieczenie kiełbasek. Tyle atrakcji, więc nic dziwnego, że powrót był prawie o zmierzchu. Bardzo dziękujemy panu Leśniczemu za gościnę i ciekawą pogadankę przyrodniczą oraz miłą atmosferę.
           

         Małgorzata Bielecka


 
 
 

##############################
Wybory do samorządu Uczniowskiego 2014
2 października  2014 r. odbyły się  w  naszej  szkole  wybory  do  Samorządu Uczniowskiego. Spośród  9  kandydatów  największą , ale  równorzędną  liczbę  głosów  otrzymały Julka  Błasik  i Martyna Ogrodniczak . Dlatego  konieczna  była dogrywka , która  odbyła  się dzień  później. Tym  razem  lepszy  wynik  uzyskała Martyna i  tym  samym została  przewodniczącą  Samorządu  Uczniowskiego. Gratulujemy  zwycięstwa. A  oto  nowy  skład  Samorządu :

przewodniczaca : Martyna  Ogrodniczak

zastępca : Julia  Błasik

sekretarz : Gabrysia  Woźnicka.  

A  teraz  czas  na  realizację  planów  na nowy  rok  szkolny.

  opiekun SU  Mariola  Derda


 
 
 
 
 

24 września 2014 r. uczennice klasy piątej: Aurelia Gierszewska i Gabrysia Woźnicka wzięły udział w XIII już edycji Gminnego konkursu „WYBIERAMY MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Bobolicach. Celem konkursu było krzewienie kultury słowa, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz zachęcenie do poszukiwań interpretacyjnych. W tym roku uczestnicy czytali fragmenty książek Małgorzaty Musierowicz. Chociaż nasze uczestniczki zaprezentowały się iście aktorsko, to nie udało im się pokonać rywali z innych szkół.
Ale, dziewczęta : BRAWO! Spróbujemy za rok.
 

          Małgorzata Bielecka

 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Jak każdego roku, tak i w tym nasi uczniowie ( i rodzice) aktywnie włączyli się w organizowaną przez Urząd Miejski akcję Dzień bez Samochodu. Impreza odbyła się 20 września 2014 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Po przyjeździe do Bobolic (niestety  szkolnym busem) – już na własnych rowerach przejechaliśmy ulicami miasta, aby dotrzeć na Stadion Miejski. Tam, po uroczystym otwarciu, wzięliśmy udział w rowerowych zawodach rekreacyjno  - sportowych. W niektórych konkurencjach byliśmy nie do pokonania, np. Asia Bunga w ringo, a Kacper Kwiatkowski w rowerowym torze przeszkód  szedł „jak burza”. Pogoda prawie letnia, humory jak na wakacjach, wilcze apetyty sprawiły, że czas bardzo szybko zleciał. W przyszłym roku trasę do Bobolic i z powrotem chcemy pokonać na rowerach. Będą to nasze stuprocentowe działania na rzecz ochrony środowiska i troski o stan naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Do zobaczenia na szlaku!
    Małgorzata Bielecka

 

*************************
Sprzątanie świata 2014
W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Kłaninie 19 września 2014 r. odbyła się kolejna ogólnopolska akcja „Sprzątania Świata”. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem: „Turysto! Szanuj Środowisko!”.
Rozpoczęła się apelem o godz. 10.30 na którym uczniowie klas IV, V i VI przedstawili krótki program artystyczny. Zapoznali uczniów z genezą i ideą „Sprzątania Świata”. Recytowali wiersze „Ratujmy Ziemię”, „Pamiętasz” i satyrę na „Ekologię”.
Przeprowadzony został „Mini quiz Ekologiczny”. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat segregacji odpadów oraz znaczenia ochrony środowiska dla życia i zdrowia człowieka. Wszystkie klasy otrzymały w nagrodę słodycze.
Po rozdaniu worków i rękawic wyruszyliśmy grupami sprzątać najbliższą okolicę. W akcji wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice i strażacy (razem 80 osób).
Klasy I-III pod opieką pań: M. Derda, A. Rynkiewicz, A. Szyntar  sprzątali drogę i teren nad rzeką Jadwiżynką. Klasy starsze wraz z panią J. Golecką i M. Bielecką wyruszyły nad staw Kidy oraz nad zatoczkę przy wyjeździe z Kłanina.
Zebraliśmy pięć dużych worków śmieci, które zostały zabrane na wysypisko przez pracowników ZUKiO w Bobolicach.
Po zakończeniu akcji wszyscy spotkaliśmy się przy grillu z kiełbaskami, zorganizowanym na terenie szkoły.
           Anna Rynkiewicz


 

Rocznica utworzenia
Polskiego Państwa Podziemnego pod w hasłem „My z niego wszyscy…”.
Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa
Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego,
podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym
innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości
struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie
otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym
roku, obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła
przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
Są wśród nas świadkowie historii, którzy tworzyli i byli uczestnikami Polskiego
Państwa Podziemnego, przyczyniając się tym samym do zachowania polskości oraz
wiary w Polskę wolną i niepodległą. Często za wierność tym ideałom zapłacili wysoką
cenę – nie tylko w czasie wojny, ale także w okresie powojennym.
Obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest, by we wrześniu 2014 roku przypomnieć
o Polskim Państwie Podziemnym, o dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami.
Warto, by młodzi Polacy, którzy wchodzą w dorosłe życie w XXI wieku, spotkali
się z tymi, którzy walczyli o wolność także dla nich. Warto, byśmy wszyscy oddali
część tym, którzy oddali swoje życie za wolność, tym którzy tej wolności nie doczekali,
a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas. Wszak ideały Polskiego Państwa
Podziemnego ziściły się w wolnej Polsce.
Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii
Krajowej inicjuje zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia
Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…”.


 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego